Открит урок в Профилирана гимназия „Васил Левски“ – Ямбол впечатли учени и ученици с иновативен подход и вдъхновяващи демонстрации

Днес, 10 декември 2024 г., в Профилирана гимназия „Васил Левски“ – Ямбол се проведе съвместен открит урок, който обедини усилията на двама вдъхновяващи учители – г-н Динко Динев, преподавател по информатика и информационни технологии, и г-жа Марияна Христова, преподавател по биология, химия и опазване на околната среда. Урокът беше организиран в сътрудничество с учени от Българската академия на науките (БАН) и бе посветен на глобалната инициатива „Hour of Code“.

„Hour of Code“ е световно движение, което достига до десетки милиони ученици в над 180 държави, предоставяйки едночасови уроци за програмиране и творчество. Тази година темата беше „Изследване на безграничното творчество чрез AI“, насочвайки вниманието към възможностите, които изкуственият интелект предоставя на съвременния свят. На събитието присъстваха ученици от IX г, IX в и VIII в класове, както и директорката на гимназията г-жа Донка Атанасова и зам.-директорката г-жа Силяна Нойкова.

Демонстрация на иновации

Учениците от групата по роботика на г-н Динев представиха впечатляващ проект – собственоръчно изработен модел на сеизмограф. Устройството демонстрира как се измерват земетресенията и регистрира магнитуда с висока точност чрез симулация на сеизмични явления. Проектът предизвика интерес сред учените от БАН, които активно изследват земетресенията и използват скалата на Рихтер в своята работа.

Научен поглед върху земетресенията

Г-жа Марияна Христова допълни урока с увлекателна и детайлна презентация на тема „Земетресенията в България“. Презентацията беше изготвена от ученичката Габриела Гаврилова от 11 ж клас на Националната търговско-банкова гимназия (НТБГ) – София, която впечатли всички присъстващи с изчерпателната информация и професионалния си подход. Урокът не само разшири знанията на учениците за природните явления и технологиите, но също така вдъхнови всички присъстващи със своя иновативен подход. Учениците, преподавателите и гостите споделиха своето възхищение и удовлетворение от качеството и креативността на организаторите. Тази инициатива е още един пример за това как съвместната работа между образованието и науката може да вдъхновява младите умове и да създава възможности за развитие в STEM областите.